Co oznacza ta „retrogradacja”?
W astrologii przyjmuje się, że planeta retrograduje, czyli pozostaje w ruchu wstecznym, gdy z punktu widzenia obserwatora na Ziemi porusza się jakby „pod prąd” . Merkury retrograduje 3-4 razy w ciągu roku kalendarzowego przez okres 24 dni.
Kiedy będzie miała miejsce?
Jutro – 18 czerwca – Merkury przechodzi w ruch wsteczny w 14 st 46′ znaku Raka.
W dniu 30 czerwca Merkury spotka się ze Słońcem, a następnie 12 lipca Merkury przejdzie w ruch prosty w 5 st 30′ znaku Raka, wtedy możemy powoli wrócić do „normalności”. Najważniejsze sprawy warto jednak odłożyć na czas po 22 lipca. W tym dniu Merkury przyspieszy swój ruch i nasze sprawy definitywnie będą mogły ruszyć z kopyta.
Czego mam się spodziewać?
Tego, że wszystko przestanie działać 🙂
No oczywiście nie będzie aż tak źle, ale możemy doznać utrudnień we wszystkich sprawach podlegających „zasadzie Merkurego”.
Możliwe są więc atrakcje typu: ogólne roztargnienie i zawalanie terminów, opóźnienia komunikacyjne, odwołane loty, zagubione bagaże, komplikacje w zakresie dostaw kurierskich, typu wysłanie przesyłki na inny adres, czy innej osobie, awarie sprzętu elektronicznego, samochodów, a nawet rowerów.
Dobrze również być wyczulonym na komunikację zarówno werbalną jak i elektroniczną.
Warto rozważnie dobierać słowa i odłożyć na półkę ambicje zostania „mistrzem ciętej riposty”. W trakcie rozmowy warto upewniać się, czy jesteśmy przez drugą osobę dobrze rozumiani i czy nasze smsy czy maile zostały wysłane do właściwej osoby.
Tradycyjnie uznaje się, iż te dni nie są dobre na rozpoczynanie nowych projektów, podpisywanie umów, zawieranie ślubów czy tworzenie spółek.
Jeżeli jest taka możliwość to warto odłożyć poważniejsze zakupy, szczególnie komputerów, telefonów, sprzętów z dużym udziałem elektroniki, samochodów i wszelkich innych pojazdów.
Również zakupy nieruchomości nie są wskazane w tym czasie, w szczególności gdy mają one służyć celom komercyjnym
Jak mogę wykorzystać ten czas?
Retrogradacje Merkurego to dobre dni na powrót do odłożonych na półkę zadań i pomysłów.
To najlepszy czas na dokonywanie reorganizacji, udoskonaleń i poprawek. Warto dobrze przyjrzeć się wszelkim pomysłom racjonalizatorskim.
Wiele osób wykorzystuje ten okres na twórczą pracę pisarską, gdyż nasze myślenie jest wtedy bardziej wielowymiarowe, retrospektywne i nietuzinkowe.
Kogo najbardziej odczuje okres retrogradacji Merkurego?
Przyjmuje się, że na Merkurialne retrogradacje najbardziej intensywnie reagują Bliźnięta i Panny, gdyż tymi znakami włada Merkury.
Okresy retrogradacji dotykają też szczególnie osób, u których Merkury jest władcą horoskopu lub generalnie istotną w horoskopie planetą.
Warto też przyjrzeć się jakim sektorom w horoskopie urodzeniowym patronuje ta planeta. Sprawy tych sektorów oraz tego w którym odbywa się retrogradacja, będą szczególnie narażone na jej skutki.
Czy ktoś to w ogóle lubi?
Generalnie lepiej ten czas znoszą osoby, które mają retrogradującego Merkurego w horoskopie urodzeniowym. Zawsze są one niechętne do dzielenia się ze światem swoimi myślami, trochę „odjechane” i niejako bardziej przyzwyczajone do funkcjonowania „na wariackich papierach”, łatwiej więc będą ogarniać rzeczywistość. Szybciej niż pozostali będą się orientowały co jest grane i z jaką sytuacją życiową mają do czynienia.
Generalnie im bardziej sytuacja na niebie jest podobna do sytuacji w naszym horoskopie urodzeniowym, tym dla nas lepiej. Jesteśmy wtedy po prostu lepiej dostrojeni do otaczającej nas rzeczywistości.
Osoby, u których Merkury w horoskopie urodzeniowym jest w ruchu prostym i pełni istotną rolę – na przykład włada światłami lub jest władcą horoskopu czy „królem aspektów”, będą się czuły w tym czasie jak przysłowiowe „pijane dzieci we mgle”.
Możliwe jest zarówno nie dostrzeganie pewnych istotnych elementów rzeczywistości, jak i ich wadliwe postrzeganie i interpretowanie. Trudno powiedzieć, która sytuacja implikuje poważniejsze komplikacje.
Na szczęście retrogradacje Merkurego nie trwają zbyt długo, więc przy sensownym planowaniu, jesteśmy w stanie tak zorganizować swoje życie, aby to zjawisko wpływało na nie w minimalny sposób.