Emocjonalne Tsunami

Masz wrażenie, że wali się Twoje życie? To może być efekt właśnie rozpoczynającej swoje działanie, trudnej konfiguracji retrogradującej Wenus z Plutonem i Merkurym.

Właśnie zaczął się czas retrogradacji Wenus. Trwa on 42 dni i zdarza się mniej więcej to co półtora roku.
Obecna retrogradacja zaczyna się dziś – 19 grudnia i potrwa do 29 stycznia 2022. Tym razem ma miejsce w znaku Koziorożca.

Co oznacza ta „retrogradacja”?

W astrologii przyjmuje się, że planeta retrograduje, gdy z punktu widzenia obserwatora na Ziemi porusza się „pod prąd” . Oczywiście, że w rzeczywistości nie porusza się do tyłu – jest to złudzenie optyczne, związane najprościej mówiąc z nakładaniem się ruchu Ziemi i ruchu planety.

Czego mam się spodziewać? Czy mam się bać?

W okresie retrogradacj Wenus modyfikują się nasze reakcje emocjonalne, system wartości, upodobania, jak również i nasze poglądy na sprawy partnerstwa.

Generalnie byłoby w tym nic specjalnie spektakularnego, gdyby nie fakt, iż Wenus przez dłuższy czas będzie towarzyszył Pluton, a ponadto pod koniec roku dołączy do tej konfiguracji Merkury.

To zestawienie czynników spowoduje intensyfikację działania retrogradujacej Wenus (Pluton działa jako „intensyfikator” na wszystko co dotknie). Obecność wścibskiego Merkurego spowoduje zaś, że nasze emocjonalne przeżycia dużo trudniej będzie ukryć, zaś sprawy, które pragniemy zachować dla siebie staną się przedmiotem publicznych dyskusji.

Przykładowo : możemy być zmuszeni do przyhamowania rozwoju relacji, przyjrzenia się pewnym tematom, które nas od jakiegoś czasu niepokoją i niejako “posprzątania” zaszłości.

Niejednokrotnie w tym czasie musimy się zmierzyć z trudnymi emocjonalnie przeżyciami. Możemy być konfrontowani z niewygodnymi dla nas problemami i sytuacjami, będą nam zadawane niestosowne sprawiające ból pytania, doświadczymy napastliwych uwag, czy napadów złego humoru, a nawet złości u bliskich.

Ale uwaga! To działa w dwie strony – również my możemy być „autorami traum” u innych ludzi, dlatego w tym czasie warto wystrzegać się pełnienia roli „wujka dobra rada” i wskazane jest aby w relacjach z innymi uruchomić maksimum empatii i zrozumienia.

Pojawiają się nieoczekiwane sytuacje, które powodują zmiany w postrzeganiu partnera, jak również wymuszają zmiany w związkach. Nader często zdarza się również, że w tym czasie wypadają przysłowiowe „trupy z szafy”, wydają się nielojalne zachowania, zdrady, robimy coś czego nigdy byśmy się po sobie w relacji nie spodziewali itp. Dużo częściej zdarzają się w tym czasie gwałtowne zerwania i burzliwe konflikty.

Tradycyjnie przyjmuje się, że nie jest to najlepszy czas na oświadczyny czy planowanie lub zawieranie małżeństw.

Biznes

Retrogradacja wypływa też na nasze postawy dotyczące finansów i tematów związanych z prawem własności.
Wenus odpowiada przecież również, za powodzenie finansowe!
Czas ten nie jest najlepszy do dokonywania dużych zakupów i poważnych inwestycji. Łatwo wtedy o dokonanie nieprawidłowej oceny wartości nabywanego dobra. W tym czasie mamy tendencję do przeceniania wartości upragnionego produktu. Łatwo ulegamy złudzeniom i pozorom.
Szczególną ostrożność musimy zachować przy dokonywaniu zakupów towarów luksusowych, dekoracyjnych, biżuterii, drogiej i modnej odzieży oraz innych „zbytkownych” przedmiotów.
Nasze poczucie estetyki nie jest w tym czasie w najlepszej kondycji.
Przedmioty, które nabywamy na retrogradujacej Wenus zazwyczaj potem nam się nie podobają, często wręcz się zastanawiamy jak to się mogło stać że trafiły w nasze posiadanie. Często też żałujemy ekstrawagancji i impulsywnych wydatków.

Czy mnie też to dotknie?

Wpływ aspektu (koniunkcji Wenus/Pluton/Merkury) bardziej tym bardziej zauważalny, im trudniejsze aspekty, z planetami w naszym horoskopie urodzeniowym

Aby trafnie ocenić jego wpływ na nasz horoskop, musimy przede wszystkim przeanalizować sektor horoskopu, przez który tranzytuje.
Najprawdopodobniej właśnie w tym sektorze będziemy zmuszeni do dokonania modyfikacji naszych emocji, ocen i przekonań – w zakresie tematów tego sektora otrzymamy „lekcję”.

Warto też sprawdzić aspekty, które utworzy konfiguracja utworzy z planetami w naszym horoskopie urodzeniowym. Jeżeli będą one napięciowe, możemy się spodziewać znaczących perturbacji.

Czy mam zawiesić „życie na kołku” na ten czas?

Bynajmniej. Jest to po prostu czas, kiedy miejsce ekspansji zastępuje introwersja i refleksja. Warto w tym czasie zrobić porządki w swoich relacjach. Pożegnać się z osobami i rzeczami, których obecność w naszym życiu definitywnie nam nie służy.
Jest to dobry czas na „zwolnienie obrotów”, medytacje i wszystkie działania związane z naszym rozwojem wewnętrznym i duchowym.

Z ciekawostek

Nie jest to dobry czas na wszelkie zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie. Gdy wychodzimy z salonu fryzjerskiego w czasie retrogradującej Wenus najczęściej czujemy się oszpecone i nie jesteśmy zadowolone z usługi nawet, gdy obiektywnie została ona wykonana jak najbardziej prawidłowo – obecność Plutona może znacząco zintensyfikować to odczucie.
W tym czasie nie warto też dokonywać zabiegów medycyny estetycznej i operacji w zamierzeniu mających poprawić nasz wygląd. Efekt może być daleki od przez nas oczekiwanego, nawet wtedy, gdy zabiegi te zostaną wykonane absolutnie prawidłowo.

Umów się na sesję